Маєте запитання? +38 (044) 521-32-84 або vomfi.info@gmail.com

Роль та обов’язки медичних фізиків

Медичний фізик — член мультидисциплінарної робочої групи, в чиї обов’язки входить діагностика та лікування пацієнтів з використанням іонізуючого та неіонізуючого випромінювання, а також забезпечення високих стандартів якості надання послуг в лікарнях та клінічних установах. Як професіонали з освітою в області фізики, кваліфіковані клінічні медичні фізики здатні визначити проблему та сформулювати стратегію для її вирішення, інтерпретувати нову або нестандартну інформацію, оцінювати незвичайні ситуації належним чином, обмінюватись науковим досвідом, розпізнавати помилкові ситуації та здійснювати корегуючі дії, визначати власні обмеження в наявних знаннях та навичках.

Основна роль медичного фізика в клінічній практиці — це оптимізація, або надання порад іншим працівникам в сфері охорони здоров’я, щодо оптимізації використання радіаційного випромінювання, для гарантування безпеки та якості діагностичних або терапевтичних процедур, розробки методичних рекомендацій та методик вимірювання з метою встановлення дози на пацієнта, а також накопичення та аналізу клінічних фізичних даних для діагностики або лікування хвороб.

Медичний фізик відповідальний за розвиток та впровадження фізичних та технічних аспектів програм гарантування якості діагностичних та терапевтичних процедур. Вони також відповідальні за консультацію або асистування інших професіоналів в сфері оптимізації рівноваги між корисним та шкідливим ефектами випромінювання, а також грають ключову роль у встановленні нового обладнання, з врахуванням аспектів радіаційного захисту пацієнтів, працівників та населення, включаючи розрахунок радіаційного захисту.

Медичні фізики проводять дослідження та розробку нового обладнання, методів, процедур та технологій для покращення діагностичних та терапевтичних клінічних послуг. Вони також проводять навчання та тренінг в області прикладної фізики та радіаційної безпеки для медичних працівників, медичних сестер, технічного персоналу, студентів та інших осіб. В більшості лікарень, медичні фізики забов’язані гарантувати те, що всі процедури, що проводяться в установах, які спеціалізуються на діагностичній візуалізації та радіаційному лікуванні узгоджуються з національними вимогами та нормативними базами, а також відповідають рекомендаціям компетентних міжнародних організацій.

Медичні фізики інформують керівництво лікарні щодо специфікації обладнання, яке має бути придбане, а також забезпечують належним чином його технічний, науковий та адміністративний супровід.

Роль та обов’язки медичних фізиків можуть бути підсумовані наступним чином:

Роль та обов’язки загальні для всіх спеціальностей:

А)

• Калібрування та повірка вимірювальних приладів
  • Технічний супровід роботи та зберігання обладнання в належних умовах
  • Ведення документації
  • Дослідницька діяльність та розробки
  • Навчання та тренінг

В) Роль та обов’язки специфічні для напрямку радіаційної терапії, ядерної медицини, діагностичної та інтервенційної радіології:

• Розробка установки, технічної специфікації, отримання та введення в експлуатацію обладнання, включаючи встановлення критеріїв для процедури отримання нового обладнання
  • Радіаційна безпека та захист пацієнтів, персоналу та населення в цілому
  • Радіаційна дозиметрія джерел іонізуючого випромінювання та пацієнтів
  • Оптимізація фізичних аспектів діагностичних та терапевтичних процедур
  • Управління якістю фізичних та технічних аспектів в радіаційній медицині, таких як:
    – Розробка специфічних для даної установи вимог та процедур для безпечного та ефективного використання радіаційного випромінювання
    – Спостереження за процедурами гарантування та контролю якості
    – Оцінка та управління ризиками
  • Співробітництво з іншими клінічними професіоналами в сфері контролю за пацієнтами:
    – Проведення консультацій з медичними працівниками та іншими членами робочої групи під час діагностичних та терапевтичних процедур
    – Введення в експлуатацію та спостереження за новими або складними клінічними процедурами, а також, участь у навчанні клінічного персоналу.

Меленевська Н.В., м.н.с., к.б.н., Київський національний університет імені Тараса Шевченка